HALI YIKAMADA UYGULANMASI GEREKENLER:

  • Yıkama öncesinde halıların tozlarının alınması
  • Yıkanacak halının kirlilik derecesine göre yıkama metodu seçmesi.
  • Yıkanacak halının kirlilik derecesine göre uygun ürün seçmesi
  • Yıkama yapacak personelin yıkama ile ilgili gerekli eğitimi almış olması
  • Durulama suyu özellikleri
  • Sıkma makinesinin özellikleri
  • Kurutma alanının özellikleri
  • Uygun paketleme sistemi olması

TOZ ALMA:

Yıkanacak halıların yıkamadan önce tozlarının alınması,yıkama kalitesinin maksimum seviyede olmasında önemli rol oynamaktadır.Tozları alındıktan sonra yıkanan halı daha canlı ve parlak renklere kavuşacaktır.

YIKAMA:

Yıkanacak halının kirlilik derecesine göre uygun yıkama metodu uygulanmalıdır.Tüm halılara aynı  işlemi yaparsanız standart bir kalite elde edemezsiniz.

ÜRÜN SEÇİMİ:

Genelde yıkamacı arkadaşlar tüm halılara standart ürünü kullanmaktadırlar. Ürünün fiyatından önce içeriğine dikkat edilmelidir, bu ürün halıya uygulandığında beklenen performansı vermelidir, kirleri yumuşatmalıdır, sıradan lekeleri çıkarmalıdır. Yıkamadan sonra durulamada son derece önemlidir. İyi durulanmamış halıda deterjan bakiyesi kalacağından halıların matlaşmasına hemde kısa sürede kirlenmesine yol açar.

DURULAMA SUYU:

Durulama suyunun kireç oranı düşük olmalıdır, kireç oranı yüksek suyla yapılan işlemde halının üzerinde kireç kalacağı için halının sertleşmesine yol açar, bu sertleşmeyi yumuşatıcı ile alamazsınız, yumuşatıcı yıkama esnasında oluşan statik elektriği nötürler kirece hiç faydası Olmaz.

PERSONEL:

Halıyı yıkayacak personelin yıkama prosedürünü eksiksiz uygulaması için gerekli eğitimi mutlaka almış olmalı.Hangi halıya ne tür işlem uygulayacağını bilen personel kalitede son derece etkili olacaktır.

SIKMA:

İstenildiği gibi yıkanmış ve durulanmış halının temizlik kalitesini etkileyecek can alıcı unsur sıkmadır.Uygun sıkma devri seçilmiş makinede, yıkanan halının içinde bulunan yumuşatılmış kirler ve lekeler halının içindeki suyla merkez kaç kuvveti ile birlikte içten dışa doğru atılmaktadır. Gerekli devirde dönmeyen makine mevcut kirleri dışa atmakta zorlanacak kururken halının üzerinde sararmalar oluşacak ve kurutma süresi uzayacaktır.

 KURUTMA:

Gerekli şekilde yıkanmış halılar askıya alınırken seçilecek mekân, araç trafiği ve yaya trafiğin olmadığı alanlar olmalıdır,Aksi takdirde olumsuz dış etkilere maruz kalacağından yapmış olduğumuz işlemler boşa gidecektir.

SON KONTROL ve PAKETLEME:

Uygun yıkama prosedürüne göre yıkanmış halıda kalite kontrol ve paketleme kaliteye mührü vurmaktır.

Bu yüzden son kontrole dikkat edilmelidir.

4

1